Ako si vybrať právnika?

Autor: Veronika Puškár Škodová | 6.12.2019 o 16:31 | Karma článku: 1,83 | Prečítané:  1089x

Vedeli ste, že na Slovensku je zapísaných viac ako 5 300 advokátov? Ako si teda z takého množstva vybrať?

Na úvod si dovolím uviesť, aký je rozdiel medzi advokátom a právnikom. Mnoho ľudí v tom totiž nemá jasno, a preto je nevyhnutné tento rozdiel ozrejmiť.

Právnikom je každý absolvent právnickej fakulty, ktorý sa však právu nemusí po škole už vôbec venovať.

Advokát je právnik, ktorý sa právu reálne venuje, má absolvovanú zákonom stanovenú koncipientskú prax a úspešne zložil advokátsku skúšku. Advokát je teda osoba s praktickými skúsenosťami, ktorá  je okrem iného oprávnená zastupovať klientov v konaní pred súdmi, orgánmi verejnej moci a inými subjektmi, obhajovať klientov v trestnom konaní a poskytovať právne rady, spisovať listiny, spravovať majetok klientov, spracúvať právne rozbory a pod. Advokát taktiež podlieha kontrole zo strany Slovenskej advokátskej komory.

Slovenská republika má v dnešnej dobe približne 5,4 mil. obyvateľov. Z toho je v Slovenskej advokátskej komore zapísaných viac ako 5.300 advokátov. Pre porovnanie, v susednom Rakúsku, je zapísaných 3.000 advokátov na takmer 9 mil. obyvateľov. Z uvedeného teda vyplýva, že klient si má v prípade potreby naozaj z čoho vyberať, pričom treba mať na pamäti, že nie každý právnik a advokát má v každej oblasti rovnaké kvality.

Aj napriek veľkému počtu advokátov, nie je výber advokáta taký jednoduchý ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať, nakoľko sa jedná o veľmi citlivú tému. Výber advokáta môžeme porovnať s hľadaním dobrého lekára. Dôležitým kritériom pri výbere dobrého advokáta je jeho zameranie. Podobne, ako lekári majú svoju špecializáciu, jeden je chirurg, druhý internista, tretí urológ, tak aj advokáti sa špecifikujú svojim zameraním v oblasti práva, ktorej sa dlhodobo venujú a ktorej rozumejú. Mnoho advokátov sa venuje len určitej oblasti práva, napr. trestnému právu alebo obchodnému právu alebo civilnému právu, či výlučne problematike rodinného práva a poručníckych vzťahov atď. Už z povahy samotnej veci vyplýva, že ak sa advokát plne zaoberá len jednou vybranou oblasťou práva, mal by sa v nej vedieť dobre orientovať. 

Naproti tomu, ak sa advokát venuje všetkým, resp. viacerým oblastiam práva, je málo pravdepodobné, že tak dokáže dokonale obsiahnuť danú problematiku, jednak z pohľadu kompletnej zákonnej právnej úpravy a jednak z pohľadu judikatúry, pretože každá právna oblasť, a teda aj problematika je naozaj široká.

Advokáta si v 90 %-ách prípadov vyberáme na základe referencií. Čo to znamená? Pri výbere advokáta väčšinou nehľadáme na internete, v Googli či Zlatých stránkach, ale pýtame sa svojich blízkych, známych, prípadne obchodných partnerov, aby nám poradili niekoho, s kým majú osobnú skúsenosť. Dôvod je jednoduchý, vždy sa jedná pre nás o veľmi citlivú záležitosť, a teda je nevyhnutné, aby  sme jednoducho našli takého advokáta, s ktorým majú naši známi pozitívnu skúsenosť. A takto sa získavajú dobré odporúčania. Ak napríklad náš známy aj práve nepozná advokáta s tou špecializáciou, ktorú potrebujeme, určite však pozná a vie nám odporučiť kolegu, ktorý sa venuje tej problematike, ktorú zrovna my potrebujeme. A preto si dovolím povedať, že naozaj markantná väčšina získavania klientov alebo vyhľadávania si dobrého advokáta je založená na referenciách a na základe výsledkov, prístupu a správania sa toho daného advokáta.

Samozrejme, advokát s dlhoročnou praxou je v takomto rebríčku odporúčaní pravdepodobne vyššie ako začínajúci advokát práve z dôvodu praktických skúseností v jednotlivých prípadoch. Netreba však podceňovať ani mladších a menej skúsených advokátov, pretože práve veľmi často sa stáva, že práve títo mladí, začínajúci kolegovia, sú pre vec oveľa viac zapálení, majú väčšie odhodlanie a sú viac húževnatí. Takže kritérium „vek“ nemusí byť práve tým najlepším ukazovateľom. Platí však, tak ako v každej oblasti, každý klient očakáva od advokáta prax, skúsenosti a dobré referencie, a preto si myslím, že pri výbere advokáta nepomôže ani tzv. on-line marketing alebo reklamy, pretože tie nemajú skutočnú výpovednú hodnotu o práci advokáta, ale dvoma kľúčovými kritériami sú skúsenosti a referencie od známych. (za čo im ďakujeme :-) ) 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Juhoafrický kmeň môže uniknúť imunite

Protilátky nezneutralizovali vírus dostatočne.

Komentár Zuzany Kepplovej

Keď Fico varuje pred komunistickými maniermi

Fico sa snaží, aby jeho sympatizanti udalostiam rozumeli čo najmenej.


Už ste čítali?